Kostel ve Zvoli, Žďár nad Sázavou, Horní Bobrová, Obyčtov
Termíny: 17. května | 4. října 2025
Cena: 540 Kč
Sleva: 490 Kč děti do 14 let, studenti a senioři nad 60 let
8.00 odjezd z Brna směr Žďár nad Sázavou. Dopoledne kostel sv. Václava ve Zvoli – původně středověký kostel sv. Václava byl počátkem 18. stol. ve značně zchátralém stavu. Santini prováděl jeho přestavbu jako součást celého komplexu úprav a dostaveb na území působnosti žďárského kláštera.
Poté kostel sv. Petra a Pavla v Horní Bobrové – původní středověký farní kostel v Horní Bobrové nedostačoval na počátku 18. století potřebám rozsáhlé farnosti. Santini proto v roce 1714 vypracoval nový projekt a kostel byl v souvislosti s realizací svatojánského poutního kostela na Zelené hoře vysvěcen 5. října 1722.
Dále panská hospoda a hospodářský dvůr v Ostrově nad Oslavou – opat Václav Vejmluva nechal kolem roku 1720 vybudovat zájezdní panskou hospodu, která měla sloužit pro odpočinek církevních hodnostářů při cestě do Žďáru či na křižanovské panství. Poté kostel Navštívení P. Marie v Obyčtově – složitý symbolický
význam, který je od počátku stavbě přikládán, lze minimalisticky vyložit na půdorys uve tvaru želvy, jako symbolu stálosti ve víře.
Odpoledne Žďár nad Sázavou. Areál cisterciáckého kláštera – po hospodářské obnově kláštera se v 18. století opat Václav Vejmluva rozhodl pro jeho celkovou stavební rehabilitaci. Po prvních kontaktech zve do Žďáru mladého architekta Jana Santiniho Aichla a zadává mu přestavbu konventního kostela.
Vzájemné osobní přátelství mezi vzdělaným opatem a originálním architektem vedlo logicky k další spolupráci. Výstavba malého hřbitova, určeného pro případné oběti moru, který však do kláštera nikdy nezasáhl, byla symbolicky postavena na půdorysu lidské lebky se třemi kaplemi. Dále vytvořil pro
žďárský klášter řadu dalších staveb hospodářského charakteru. Stavbou uzavírající prostor mezi gotickou částí kláštera, původním starým opatstvím a přestavěným konventním kostelem, se stala budova prelatury kláštera.
Následuje poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – opat Václav Vejmluva v březnu 1719 přistoupil k zadání nového chrámu umístěného na kopci nad klášterem. Kopec byl podle mučedníkova rodiště nazván Zelená hora. Koncepčně i detailně propracovaný projekt byl i po smrti Santiniho
svědomitě dokončen. Naprostá jedinečnost a originalita Santiniho přístupu k architektuře a čistota všech stavebních a slohových prvků byla jednoznačně potvrzena zařazením této stavby do seznamu památek UNESCO.
Cena zahrnuje | dopravu autokarem, služby technického průvodce
Fakultativně | prohlídka zámku a kláštera ve Žďáru 250 Kč, děti studenti a senioři 200 Kč, kostel na Zelené hoře 150 Kč, děti studenti a senioři 100 Kč.